konfigurator podłóg

Artykuły

A | A | A Drukuj

Doussie – egzotyk do zadań specjalnych

Artykuł dodany: 21 Luty 2012

Doussie – egzotyk do zadań specjalnych

Jeśli chcesz, aby Twoja podłoga była piękna, wytrzymała, ponadczasowa, wszechstronna, a przy tym nietuzinkowa i z charakterem – zdaj się na „króla wśród egzotyków”, doussie. Jego drewno doprawione szczyptą egzotyki, od lat cenione za właściwości fizyko-mechaniczne przez specjalistów, obecnie ponownie odkrywane jest przez designerów ze względu na zachwycającą paletę barw.

 

Okazały monarcha

 

Doussie to termin używany na określenie około dziesięciu typów drzew, które występują głównie w suchych, wiecznie zielonych lasach wschodniej i południowej Afryki. Znane także pod innymi nazwami, m.in. lingua, afzelia, apa czy papao rośliny należące do rodziny brezylkowatych, osiągają wysokość do 35 metrów i do 120 centymetrów w pierśnicy. Wielkie są także owoce tych drzew (miąższ jadalny). Ich długość może dochodzić do 30 centymetrów. Cechą rozpoznawczą doussie są także intensywnie pachnące szkarłatnoczerwone kwiaty.

 

Egzotyczny atleta

 

- Warto podkreślić, że przydomek „królewski” przylgnął do drzewa doussie nie tylko ze względu na jego rozmiary i bardzo ciekawą barwę – zauważa Piotr Wójcikiewicz, product manager z firmy Baltic Wood. – Ponadprzeciętne są również jego właściwości fizyko-mechaniczne. Roślina jest twarda, odporna na warunki zewnętrzne, a także ataki insektów. Co więcej jest w stanie przeciwstawić się działaniu kwasów, stąd często stosowany jest do produkcji stołów laboratoryjnych czy naczyń, w których przechowuje się chemikalia.

 

Właściwości doussie wykorzystywane są w różnych dziedzinach. Drewno używane jest w przemyśle stoczniowym, stolarstwie, meblarstwie, a nawet w… sporcie. Dzięki niezwykłej wytrzymałości materiału, z surowca wykonywane są nawierzchnie w obiektach sportowych, które narażone są na bardzo silne obciążenia. Doussie służy zawodnikom m.in. na olimpijskim torze rowerowym w Munich w Bawarii.

 

Doussie na podłodze

 

Oczywiście drewno doussie ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do produkcji podłóg drewnianych. Ze względu na swoją stabilność i wytrzymałość powierzchnie z tego surowca świetnie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach: salonach, kuchniach, przedpokojach, a nawet w łazienkach. Bez obaw możemy je kłaść w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Co ważne – doussie może być wykorzystywane także w przypadku zastosowania instalacji ogrzewania podłogowego.

 

 

 

Poza bardzo cennymi właściwościami fizyko-mechanicznymi drewna afzelii, nie można nie wspomnieć o jego zaletach estetycznych. Podłogi z doussie charakteryzują się bardzo oryginalną kolorystyką. Barwy: od łososiowej aż po pomarańczową, przenikają się z intensywną czerwienią, która z czasem przybiera ciemniejsze, łagodniejsze i szlachetne rysy. Tę różnorodność świetnie eksponują podłogi we wzorze klepki trójrzędowej, które polecane są nawet do małych pomieszczeń. Starannie wyselekcjonowane lamelki podkreślają unikatowe odcienie afrykańskiego drewna, które swoją ciepłą tonacją ożywiają wnętrza.

 

Powierzchnie podłóg z drewna doussie mogą być uszlachetnione zarówno lakierem (najlepiej prezentują się pokryte lakierem półmatowym), jak i bezbarwnym olejem UV.

 

Materiały: Baltic Wood™

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Iroko – drewniany kameleon Iroko – drewniany kameleon

Artykuł dodany: 2010-10-15

Iroko jest ze względu na stabilność jest jednym z najbardziej przyjaznych wykonawcom podłóg gatunków drewna. Jednak znaczne zmiany kolorystyki mogą być dla...
Tarasy drewniane - Bangkirai Tarasy drewniane - Bangkirai

Artykuł dodany: 2010-09-09

Coraz wiekszą popularnością cieszą się tarasy z drewna jako naturalna alternatywa dla betonu, kamienia, ceramiki czy kostki brukowej. Drewno nadaje domową...

Komentarze

0
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token