konfigurator podłóg

Artykuły

A | A | A Drukuj

Olejowanie podłóg

Artykuł dodany: 07 Luty 2011

Olejowanie podłóg

Powszechna jest opinia, że lakier jest środkiem najlepiej zabezpieczającym podłogę drewnianą, jest to nieprawda. Oleje do drewna są ekologicznym konkurentem lakierów, ponadto lepiej zabezpieczają podłogi w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Olej wnika w drewno zabezpieczając je od środka.

 

Większość parkieciarzy składając klientom oferty do zabezpieczenia drewna proponuje lakierowanie, jednak lakier nie jest najskuteczniejszym środkiem pielęgnującym drewno. Jeżeli ktoś, chociaż raz wypróbował i odkrył piękno olejowanej podłogi nie zdecyduje się na lakierowanie.  Jeżeli chodzi o względy estetyczne, olej zawsze ma nad lakierem przewagę. Jeśli zaś chodzi o walory techniczne równie skutecznie może zabezpieczyć drewno zarówno lakier jak i olej. Przy właściwej konserwacji olej, tak samo jak lakier może zadowolić inwestora na długie lata. Powłoki olejowane są odnawialne i bardzo często nie wymagają powtórnego szlifowania, aby po roku lub dwu latach położyć dodatkową warstwę oleju. Podłogę olejowaną uszkodzoną np. mechanicznie z łatwością można naprawić miejscowo. Z lakierem operacja ta także jest możliwa, ale wymaga dużych umiejętności manualnych oraz specjalnych preparatów. Każda podłoga, zarówno lakierowana, jak i olejowana wymaga pielęgnacji. Naszym obowiązkiem jest poinformowanie inwestora, jak należy postępować z podłogą i czym ją konserwować.

Z najbardziej popularnych technik olejowania najczęściej stosowane jest olejowanie "na zimno" jako łatwiejsze i nie wymagające dodatkowego sprzętu. Do olejowania na zimno z powodzeniem wykorzystujemy sprzęt, który spełnia wiele funkcji – mam tu na myśli niezbędną do olejowania polerkę jednotarczową. Nowoczesne preparaty do olejowania na zimno wielu światowych i europejskich firm są tak przygotowane, że bardzo dobrze spełniają swe funkcje, szybko się wchłaniają i dość sprawnie utwardzają.

 

Olejowanie na gorąco jest technika bardziej elitarna dającą efekt niespotykanej urody i co nie jest bez znaczenia, trwałości - wymaga jednak dodatkowego sprzętu a nie wszystkie firmy parkieciarskie, zwłaszcza te rodzinne jedno, dwu osobowe stać, na kupno dodatkowej maszyny. Doświadczenia i praktyka są ważne, nie mniej zawsze uważnie należy zapoznać się z zaleceniami producenta, co do sposobów aplikacji oraz pielęgnacji.

 

Olejowanie wydobywa z drewna jego przepiękną duszę i urodę, trzeba jednak pamiętać, że w równym stopniu wydobywa i eksponuje wszystkie braki i niedoskonałości w szlifowaniu, wady sprzętu, wszelkich "niedoróbek" lenistwa i pośpiechu. Dlatego bardzo ważne jest, aby szlifowanie przed olejowaniem wykonać perfekcyjnie.

 

Mając odpowiednio wyszlifowaną i odkurzoną podłogę możemy przystąpić do olejowana. Do olejowana możemy użyć wałka, aplikatora w którym wymienia się futerko lub sztucznego misia. Warstwę pierwszą nanosimy równomiernie, ale nie za grubo. Bardzo istotnym elementem w technice olejowania jest umiejętne usunięcie nadmiaru oleju, po jego wcześniejszym polerowaniu na podłodze specjalnym padem, lub np. wełną stalową nawiniętą na pada. Ta druga metoda jest troszkę trudniejsza, nie mniej jednak, bardzo skuteczna, stalowa wełna z powodzeniem odcina wstające w trakcie olejowania włoski po ostatnim szlifowaniu. Olej zaczynamy polerować od okna w kierunku wyjścia następnie zmieniamy pada na kawałek wykładziny dywanowej i polerując, a właściwie wycierając nadmiar oleju przemieszczam się w stronę okna, po czym bierzemy bawełnianą szmatę i wycieramy krawędzie. Jest to ważne, gdyż polerka przy samej ścianie pozostawia mokry ślad. Po wytarciu krawędzi, następnym suchym kawałkiem wykładziny dywanowej wycieramy pozostałość oleju cofając się w stronę wyjścia zapolerowując uważnie własne ślady, po czym przystępuję do olejowania następnego kawałka podłogi, powtarzając krok po kroku tę samą czynność. Najważniejsze usunąć nadmiar oleju który się nie wchłonął. Sposób usuwania jest w zasadzie bez znaczenia.

 

Nie kończymy pracy zaraz po olejowaniu, gdyż zdarza się, że drewno oddaje nadmiar oleju, powierzchniami czołowymi oraz bocznymi deszczułek. Należy wówczas nie później niż po 2-3 godzinach powtórzyć czynność wycierania i polerowania kawałkiem wykładziny. Przeważnie nakładamy warstwę oleju więcej niż 1 raz, zależne to jest od gatunku drewna. Przy bardziej chłonnych gatunkach drewna olejowane powtarzamy nawet 3 krotnie (należy przed nakładaniem kolejnych warstw zachować odstępy 24 godzinne). Przed kolejnymi warstwami oleju podłogę należy zmatowić papierem o granulacji 220.

 

Nakładanie oleju jest zakończone, jeżeli podłoga sprawia wrażenie nasyconej, co objawia się satynowym wyglądem. Należy przy olejowaniu zachować szczególną ostrożność, często zdarza się, że samozapłonowi ulegają szmaty użyte do zaolejowania podłogi.

 

 

 

 

 

 

     

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Olejowanie – podkreślenie naturalnego piękna podłogi Olejowanie – podkreślenie...

Artykuł dodany: 2010-10-28

Olejowanie jest jednym ze sposobów zabezpieczenia drewnianej podłogi. Olej tworzy oddychającą warstwę ochronną, która wnika głęboko w strukturę drewna,...
Ciekawostki na temat podłogi Bambusowej Ciekawostki na temat podłogi...

Artykuł dodany: 2010-08-12

Bambus jako materiał na podłogi jest wykorzystywany od wieków. W chinach jest uprawiany od ponad 4000 lat.

Powiązane firmy

Komentarze

0
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token