konfigurator podłóg

Artykuły

A | A | A Drukuj

Wenge magia Afryki

Artykuł dodany: 29 Kwiecień 2011

Wenge magia Afryki

Wenge jest związany z gatunkiem Panga-panga, obydwa drzewa są małe przeważnie dorastają do wysokości  20 m i średnicy 0,6 m, są tak do siebie podobne, że w niektórych dziedzinach drewno jest sprzedawane zamiennie. W Afryce przez setki lat były wykorzystywane na uroczyste maski oraz rzeźby do składania hołdu bogom. Można więc powiedzieć, że gatunek ten posiada w sobie mistyczną moc.

 

Wenge rośnie na terenach podmokłych Zairu, Kamerunu i Gabonu. Panga-panga rośnie w lasach otwartych Mozambiku i Tanzanii. Wenge znalazło bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, jako materiał na: podłogi, meble, stolarkę wewnętrzną i zewnętrzną, konstrukcje drewniane, narzędzia. Jest ponadto cenionym gatunkiem do wykonywania rzeźb z drewna, ponieważ ma piękny kolor i ciekawe ziarna, które dodają artystycznego wyrazu.

 

Wenge jest bardzo charakterystycznym gatunkiem drewna, jego twardziel jest bardzo ciemny od brązowego po czarny. Podłoga zrobiona z tego gatunku ma bardzo wysoką naturalną odporność na ścieranie, doskonale nadaje się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu: biur, hoteli, banków, sal konferencyjnych, restauracji. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość Wenge stosowany jest jako substytut Hickory.

 

Suszenie Wenge i panga-panga nie jest utrudnione, ale nieznacznie się różni. Panga-panga szybko wysycha natomiast Wenge musi być poddane powolnemu suszeniu oraz musi być dokładnie sprawdzane, aby uniknąć degradacji, przez sprawdzanie powierzchni. Obydwa gatunki są bardzo łatwe do obróbki oraz występuje małe tępienie narzędzi. Podczas szlifowania natomiast Wenge wydziela cząstki kurzu, które mogą być bardzo drażniące dla skóry, oczu i płuc. Zalecana jest właściwa wentylacja oraz stosowanie masek i odzieży ochronnej.

 

Właściwości Wenge:

 

Występowanie: Afryka

 

Inne nazwy: Wenge, Palissandre du Congo, Dikela, Mibotu, Bokonge, Tshikalakala, Awong, Nson-tak. Blisko spokrewnione gatunki Panga-panga.

 

Ciężar właściwy przy wilgotności 12%: 870kg/m3

 

Twardość wg Janki: 1630

 

Zastosowanie: podłogi (lite deski, mozaiki, podłogi warstwowe), narzędzia, meble, konstrukcje drewniane, stolarka zewnętrzna i wewnętrzna

 

Opis: ciemny, czekoladowy-brąz przechodzący w czarny

 

Zmiana koloru: mała

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Klepka na podłodze – awangarda okiełznana Klepka na podłodze –...

Artykuł dodany: 2012-01-26

Codziennie się zmieniasz, rozwijasz, odkrywasz nieznane miejsca. Lubisz eksperymentować i stawiać na nowe rozwiązania. Z drugiej strony – ufasz rzeczom...
Parkiet czy deski? Parkiet czy deski?

Artykuł dodany: 2010-08-24

Powszechnie stosowanym i sprawdzonym materiałem wykończeniowym na podłogi jest drewno z drzew iglastych i liściastych. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się...

Komentarze

1
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
tomaszadamus

Wenge magia Afryki

gdzie można zakupić takie rzeźby z wenge?

Dodał: tomaszadamus / 2011-04-30 11:47:31

Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token