konfigurator podłóg

Artykuły

A | A | A Drukuj

Zaskakujące barwy patynowanych podłóg

Artykuł dodany: 01 Październik 2012

Zaskakujące barwy patynowanych podłóg

Deski miały być szare, a klient otrzymał podłogę w kolorze głębokiego burgunda. Pomyłka producenta? Ależ skąd! To całkowicie zamierzony proces barwienia drewna, dzięki któremu klient zyska właśnie to, czego oczekuje.

 

Zmiana barwy drewna to w pełni naturalny proces. Po pewnym czasie podłogi wykonane z tego materiału, w zależności od gatunku drewna, ciemnieją lub stają się o parę tonów jaśniejsze. Istnieją jednak podłogi, których pierwotny kolor zdecydowanie odbiega od finalnej, pożądanej barwy. Nie jest to błąd produkcyjny, ale kontrolowany proces.

 

Takie niecodzienne efekty kolorystyczne dotyczą patynowanych dębowych podłóg Chapel Parket z kolekcji Cathedral i są związane ze sposobem ich produkcji.

 

- Patynowanie to najbardziej inwazyjna metoda stosowana przy tworzeniu podłóg Chapel Parket. Drewno podlega celowym uszkodzeniom mechanicznym, a jego kolor uzyskuje się przy pomocy odpowiednich substancji – wyjaśnia Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska.

 

- Na powierzchni drewna zachodzi bardzo intensywna reakcja chemiczna, która zmienia kolor materiału. Nie ma innego, trwałego sposobu patynowania desek. Metoda ta pozwala uzyskać charakterystyczną barwę drewna, co więcej, efekt ten jest długotrwały. Żadna bejca nie da takiego rezultatu – podkreśla S. Kos.

 

Metoda stosowana przy produkcji podłóg Cathedral sprawia, że gotowe deski cechują się bardzo intensywnym kolorem. Jednak początkowe zabarwienie podłogi zdecydowanie odbiega od kolorystyki wybranej przez klienta.

 

- Różnica barw jest kolosalna. Dobitnie obrazuje to przykład inwestora, który wybrał szary odcień desek, a otrzymał od nas podłogę w naprawdę mocnym kolorze burgunda. Uprzedzamy naszych klientów, że w przypadku patynowanych podłóg należy się spodziewać takiego efektu. Mimo to,  inwestor był ogromnie zaskoczony. Podłoga została zamontowana, a po pewnym czasie deski nabrały oczekiwanego, szarego koloru – mówi przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.

 

Każda patynowana podłoga po pewnym czasie samoistnie nabiera pożądanej barwy. To zupełnie naturalny proces będący efektem reakcji chemicznej stosowanej przy produkcji desek.

Zmiana ta trwa od 4 do 6 miesięcy i zależy od dostępu do światła i powietrza. Szczelnie zapakowane deski znacznie wolniej nabierają pożądanego koloru. Dywany i meble ustawione na takiej podłodze także opóźnią ten proces; drewno znajdujące się pod nimi będzie się różnić od pozostałych desek. Sebastian Kos wyjaśnia, że w takim przypadku wystarczy przesunąć dywan na pewien czas, a kolory same się wyrównają.

 

- Zdaję sobie sprawę, że niejednemu inwestorowi trudno uwierzyć w to, że patynowana podłoga w intensywnym czerwonym kolorze w przeciągu kilku miesięcy zmieni barwę. Tego procesu nie da się jednak uniknąć i właściwie musi on przebiegać już po montażu desek u inwestora. Trzeba pamiętać, że podłogi Chapel Parket są produkowane wyłącznie na indywidualne zamówienie. Nie mamy magazynu, w którym patynowane podłogi mogłyby przeleżeć kilka miesięcy i zmieniać barwę. To nie jest wykonalne, zwłaszcza, że kolor jaśnieje pod wpływem światła – podsumowuje ekspert.

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Podłogi drewniane jak wino: żywioł natury okiełznany ludzką ręką Podłogi drewniane jak wino:...

Artykuł dodany: 2013-07-19

Podłoga jest jak wino – to zdanie często usłyszeć można z ust koneserów drewnianych powierzchni. Owo przekonanie o podobieństwie światów: podłóg i win...
Podłogi lite Sélection du Sommelier nagrodzone Złotym Godłem QI 2013! Podłogi lite Sélection du...

Artykuł dodany: 2013-08-01

Kolekcja szlachetnych litych podłóg drewnianych Sélection du Sommelier z Gwarancją na Całe Życie otrzymała, w kategorii QI Product – produkt najwyższej...

Powiązane firmy

Komentarze

0
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token