konfigurator podłóg

Porady

A | A | A Drukuj

Lakierowanie podłogowych paneli drewnianych

Artykuł dodany: 20 Listopad 2012

Lakierowanie podłogowych paneli drewnianych

Naturalne właściwości drewna połączone z łatwością montażu to największe zalety podłogowych paneli drewnianych. Są one od razu gotowe do układania i nie wymagają prac lakierniczych. Z czasem ulegają jednak naturalnemu zużyciu jak każda podłoga. Wystarczy jednak zastosować profesjonalny lakier, aby przywrócić im dawny blask.

 

Drewno niezaprzeczalnie stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych podłóg. Świadczy o tym nie tylko coraz większy wybór jego gatunków, ale także coraz łatwiejsze sposoby montażu. Jednym z najlepszych przykładów są właśnie panele drewniane. Dzięki łączeniu np. przy użyciu pióro-wpustów maksymalnie skraca się czas pracy, a tym samym o wiele szybciej można zacząć korzystać z wykończonych pomieszczeń.

 

Podłogowe panele drewniane oferowane przez producentów dostępne są już w wersji polakierowanej. Ich powłoka zewnętrzna utwardzana jest promieniami UV, co daje wysoki efekt estetyczny i wyjątkową wytrzymałość. Jednak jak każdy rodzaj podłogi, ulegają one naturalnemu zużyciu. Wówczas należy zastanowić się, czy musimy wymienić je na nowe, czy jest może szansa na renowację. Zależy to od kilku czynników, które konieczne należy ustalić przed ewentualnym rozpoczęciem prac.

 

Struktura paneli drewnianych

 

Drewniane panele podłogowe to zazwyczaj elementy wielowarstwowe, złożone z mniejszych części litego drewna. Podstawę stanowi stosunkowo cienka warstwa dolna, na której znajduje się warstwa środkowa z mniejszych desek układanych poprzecznie. Na samej górze umieszczona jest lakierowana bądź olejowana warstwa licowa. Ustalenie jej grubości oraz poziomu ewentualnych uszkodzeń jest niezbędne do stwierdzenia czy wykonana z takich paneli podłoga nadaje się do renowacji. Zazwyczaj warstwa użytkowa ma od 2 do 5 mm. Obecne technologie cyklinowania pozwalają na zdjęcie jedynie 0,5 mm górnej powłoki. Korzystając z usług doświadczonego parkieciarza, można zatem z powodzeniem przygotować panele drewniane do nałożenia lakieru.

 

Jeżeli chcemy dodatkowo podwyższyć ochronę nowych paneli drewnianych i poprawić ich wygląd, to można zaraz po ich ułożeniu zastosować lakier powierzchniowy. Takie rozwiązanie będzie kolejną warstwą zabezpieczającą, która zapobiegnie większym uszczerbkom w razie np. ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

 

Sposób montażu

 

Samo ustalenie grubości warstwy wierzchniej paneli drewnianych nie daje podstaw do podjęcia decyzji o sposobie ich renowacji. Mechaniczne szlifowanie, nawet jeżeli wykonywane z należytą uwagą, powoduje bardzo silne tarcie. Tylko podłoga przytwierdzona do podłoża za pomocą kleju nadaje się do tego rodzaju prac. W przeciwnym wypadku, jeżeli panele drewniane zamontowane są w systemie pływającym, istnieje bardzo wysokie ryzyko ich uszkodzenia. Łączenie takich elementów na pióro-wpust i układanie bezpośrednio na podłodze sprawia, że są one mimo wszystko luźne. Zatem tylko jeżeli panele drewniane są klejone do podłoża to z powodzeniem można je cyklinować. Należy jednak pamiętać, aby niwelacja widocznych uszkodzeń nie przekroczyła grubości warstwy licowej.

 

Dobór lakieru

 

Po wycyklinowaniu paneli drewnianych, kolejne etapy prac nie przysporzą wielu kłopotów. Do ich renowacji najlepiej zastosować specjalistyczne produkty charakteryzujące się wysoką trwałością. Wodorozcieńczalne Lakiery Poliuretan Aqua 2S i Aqua 1S marki Domalux Professional to profesjonalne środki, które gwarantują przywrócenie wysokiej odporności i estetyki pokrywanych nimi powierzchni. Można także wybrać lakiery przygotowane na bazie rozpuszczalników (np. Domalux Classic Silver). Na początek wskazane jest zastosowanie podkładu (np. Podkład Odcinający AL. dla lakierów na bazie wody, a dla lakierów rozpuszczalnikowych Domalux Capon Extra). Środek odetnie pozostałości zanieczyszczeń oraz nie przemoczy cienkiej warstwy drewna, która pozostała po szlifowaniu warstwy użytkowej (trzeba na to uważać, ponieważ warstwa użytkowa paneli drewnianych ma maksymalnie do 5 mm).

 

Gdy chcemy dodatkowo zabezpieczyć nowe panele, to konieczne jest wykonanie testu przyczepności na małej powierzchni – można użyć resztek, które zostały po montażu. W tym celu należy zmatowić fragment podłogi lub mały panel aplikacyjny, następnie dokładnie posprzątać i nanieść lakier. Po jego wyschnięciu i utwardzeniu trzeba sprawdzić przyczepność nowej powłoki np. za pomocą monety. Rysujemy nią warstwę lakierniczą. Jeżeli powłoka nie odspaja się, nie łuszczy i nie rysuje na biało, oznacza to, że przyczepność jest właściwa. Można wtedy wykonać aplikację na całej powierzchni podłogi.

 

Profesjonalne produkty tworzą elastyczną warstwą zabezpieczającą przed ścieraniem, zarysowaniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Są łatwe w zastosowaniu, a jeżeli zachowane zostaną odpowiednie warunki w trakcie ich aplikacji oraz schnięcia i utwardzania warstw, to finalny efekt pozwoli na kolejne lata komfortowego użytkowania drewnianych paneli podłogowych.

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Parkiet kontra panele –...

Artykuł dodany: 2013-09-10

Parkiet kontra panele – obalamy podłogowe mity Przy wymianie podłogi stajemy przed trudnym wyborem pomiędzy klasyczną deską a panelami podłogowymi. Jedni polecają naturalne drewno, drudzy – wygodne i łatwe...
Podłogi drewniane – co...

Artykuł dodany: 2010-10-14

Podłogi drewniane – co ułożyć? Co ułożyć na podłodze? Masz z tym odwieczny problem? Nie wiesz, czy lepsze będą podłogi drewniane, czy też deski podłogowe? Nie martw się. My pomożemy...

Powiązane firmy

Komentarze

1
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
lyonek

Lakierowanie podłogowych paneli drewnianych

Lakierowanie to dobre rozwiązanie jednak mi bardziej podobają się podłogi olejowane. Olejowanie wydobywa z drewna jego naturalne piękno. Mam w domu olejowaną podłogę dębową z Barlinka- efekt jest rewelacyjny.

Dodał: lyonek / 2013-01-02 11:04:08

Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token