konfigurator podłóg

Porady

A | A | A Drukuj

Olej kontra lakier: wybieramy wykończenie podłogi drewnianej

Artykuł dodany: 07 Luty 2014

Olej kontra lakier: wybieramy wykończenie podłogi drewnianej

Wybór wykończenia podłogi to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Każda z nawierzchni posiada szereg zalet i wad, sprawiających, że sprawdzają się w różnych warunkach. Prześwietlamy najpopularniejsze impregnaty: olej i lakier.

 

Lakier: zawodnik nie do zdarcia

 

Lakier to sposób wykończenia tworzący na drewnie osobną warstwę o właściwościach ochronnych. Lakier, wzbogacony utwardzaczami i odpowiednimi filtrami, sprawia, że podłoga jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na niekorzystne oddziaływanie promieni UV. Podłoga lakierowana jest również dużo łatwiejsza w pielęgnacji, ponieważ dbamy o warstwę lakieru, a nie bezpośrednio o samo drewno. Kilka warstw lakieru nadaje podłodze wysoki połysk, dostępne są jednak również wersje matowe i satynowe. Trwały, łatwy w pielęgnacji i estetyczny. Czy są zatem jakieś minusy?

 

„Pokrycie drewna lakierem sprawia, że jego warstwa blokuje pory drewna i uniemożliwia mu swobodne oddychanie i pracę. Nie poleca się stosowania tego wykończenia w miejscach, gdzie zachodzi ryzyko podwyższonej wilgotności. Podłogi lakierowane trudno uszkodzić, jednak każde zarysowanie jest dużo bardziej widoczne. Lakierowanie wyklucza także miejscową renowację. Lakier sprawdzi się w kuchniach, uniemożliwiając wnikanie zabrudzeń w strukturę drewna, oraz w intensywnie uczęszczanych salonach i pokojach dziennych” - tłumaczy Jędrzej Jańczak, Product Manager marki Drzwi i podłogi VOX.

 

Olej: naturalnie przyjazny

 

Olejowanie to naturalny sposób impregnacji, który podkreśla kolor i usłojenie deski. Olej, w odróżnieniu od lakieru, nie tworzy ochronnej warstwy, tylko wnika w głąb drewna. W efekcie drewno oddycha i może swobodnie pracować, regulując jednocześnie mikroklimat we wnętrzu. Olejowane deski to także specyficzny typ powierzchni – cieplejszej, przyjemniejszej w dotyku, nie elektryzującej się i przyciągającej mniej kurzu. Przy tym wykończeniu pozostaje także naturalny zapach drewna, a użytkownicy mają z nim bezpośredni kontakt. Te właściwości sprawiają, że olejowane podłogi to świetny pomysł do sypialń, czy pokojów poszczególnych domowników, gdzie użytkowanie nie jest tak intensywne, a kontakt z podłogą bardziej bezpośredni. Ze względu na właściwości antystatyczne to także idealny wybór dla alergików i astmatyków.

 

Niestety, brak warstwy ochronnej sprawia, że tak wykończona podłoga szybciej się zużywa i wymaga częstszej pielęgnacji. Jest także mniej odporna na szkodliwe oddziaływanie barwiących cieczy: soków, wina czy tłuszczu. Dużo łatwiej również o uszkodzenia mechaniczne – są one jednak mniej widoczne i co ważniejsze – w przypadku olejów istnieje możliwość miejscowej renowacji.

 

Każdy dom, to przede wszystkim jego mieszkańcy i ich przyzwyczajenia, dlatego dobierając wykończenie podłogi należy indywidualnie uwzględnić: intensywność użytkowania, wilgotność w pomieszczeniu, ryzyko i częstotliwość powstawania uszkodzeń mechanicznych oraz innych zabrudzeń, a także czas, który możemy poświęcić na pielęgnację.

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Modne podłogi drewniane

Artykuł dodany: 2010-11-29

Modne podłogi drewniane Funkcjonalna i odważna – modna podłoga ma być wygodna w użytkowaniu oraz zaskakująca. Propozycje projektantów podłóg nierzadko wymagają sporej odwagi od...
Parkiet krajowy czy egzotyczny?

Artykuł dodany: 2010-11-09

Parkiet krajowy czy egzotyczny? Wykańczając nasze wymarzone mieszkanie szczególną uwagę powinniśmy poświęcić podłodze. Przede wszystkim polecam podłogi drewniane. Powodów jest mnóstwo,...

Komentarze

2
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
agnieszkagrzelaz

Olej kontra lakier: wybieramy wykończenie podłogi drewnianej

olejowana świetnie wygląda w przedpokoju, bo podłoga jets wtedy ozdobą sama w sobie, ja ogólnie w salonie mam lakierowaną i super się prezentuje, swoja deskę mam z artcore, na początku myślałam, ze wymaga odna odpowiedniej pielęgnacji, jednak nie trzeba codziennie jej czymś zabezpieczac, wystarczy zrobić to raz czy dwa w tygodniu

Dodał: agnieszkagrzelaz / 2016-01-30 10:47:16

kamil94

Olej kontra lakier: wybieramy wykończenie podłogi drewnianej

Ja proponuje olej wygląda bardziej naturalnie:)

Dodał: kamil94 / 2015-04-15 14:40:06

Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token