konfigurator podłóg

Porady

A | A | A Drukuj

Poznaj różnice między lakierem a naturalnym olejowoskiem

Artykuł dodany: 30 Styczeń 2014

Poznaj różnice między lakierem a naturalnym olejowoskiem

Decydując się na zakup podłóg drewnianych warto wnikliwiej przemyśleć kwestię sposobu zabezpieczenia powierzchni przed uszkodzeniami wynikającymi z codziennej eksploatacji. Jaki preparat wybrać, by później, w okresie eksploatacji, spełniał nasze oczekiwania?

 

- Obecnie dostępne są na rynku podłogi gotowe, które pokrywa się warstwą zabezpieczającą jeszcze na etapie produkcji. Dla kupującego oznacza to dużą oszczędność czasu, bo zaraz po montażu podłogi w domu jest już ona gotowa do użytkowania. Jednak w związku z tym decyzję o formie zabezpieczenia trzeba podjąć już na etapie zakupu – mówi Janusz Gawiński, kierownik firmy Jawor-Parkiet.

 

Różnica między dostępnymi na rynku lakierami i olejowoskami z technicznego punktu widzenia jest diametralna. Zastosowanie olejowosku to nic innego jak nasycenie powierzchni drewnianej tym preparatem. Tradycyjne lakierowanie skutkuje natomiast uzyskaniem cienkiej warstwy zabezpieczającej na powierzchni drewna. Oba sposoby zapewniają całkowitą ochronę i czynią podłogi wyjątkowo trwałymi. Czym więc się różnią?

Po wielu latach stosowania niemal wyłącznie lakieru, rosnącą popularność zdobywa naturalna metoda zabezpieczenia podłóg drewnianych. Olejowosk polecany jest szczególnie w pomieszczeniach, w których podłoga bardziej narażona jest na miejscowe uszkodzenia – np. dla rodzin z małymi dziećmi czy zwierzętami. Jego niekwestionowaną zaletą jest możliwość miejscowej renowacji. Dodatkowo nadaje podłogom aksamitny połysk i subtelnie podkreśla naturalną strukturę i barwę drewna.

 

Pielęgnacja

 

Bieżąca pielęgnacja podłóg drewnianych nie jest trudna, choć może wymagać zmiany pewnych przyzwyczajeń. Na co dzień należy pamiętać o usuwaniu zanieczyszczeń przez zamiatanie, odkurzanie (z użyciem miękkich końcówek) oraz przecieranie podłogi wilgotną szmatką. W przypadku podłóg pokrytych olejowoskiem do przemywania na wilgotno zalecane są dedykowane środki pielęgnacyjne, więc lakier jest w tej sytuacji bardziej uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem. W obu przypadkach należy bezwzględnie unikać mycia podłóg mokrymi mopami.

Spore różnice w obu produktach zauważymy w przypadku podłóg intensywnie eksploatowanych. O ile odnowienie podłogi olejowoskowanej nie wymaga szlifowania a jedynie zmycia specjalnym środkiem starych warstw i pokrycia jej nową warstwą, o tyle w przypadku lakieru chęć renowacji nawierzchni wiąże się z koniecznością jej cyklinowania.

 

Z myślą o alergikach

 

Dla tych, którzy zmagają się z alergiami, w pełni naturalna podłoga drewniana jest najlepszym rozwiązaniem.

 

- Skład lakierów, które stosujemy do zabezpieczenia naszych podłóg oparty jest na bazie ekologicznych składników ale to olejowosk szczególnie rekomendujemy dla alergików. Jest on wytworzony na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych. Nie zatyka porów drewna dzięki czemu może ono oddychać, przez co w domu powstaje korzystny mikroklimat – mówi Katarzyna Czajkowska, kierownik działu handlowego Jawor-Parkiet.

 

Olejowosk

Lakier

Wnika w strukturę drewna, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami

Jest nałożony na powierzchnię elementu, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami

Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem poprzez codzienne użytkowanie

Wnika w pory drewna

Chroni powierzchnię parkietu

Wymaga bieżącej konserwacji

Nie wymaga konserwacji

Umożliwia wykonanie miejscowej renowacji

Nie daje możliwości przeprowadzania miejscowych napraw

Istnieje możliwość dokonania miejscowej renowacji we własnym zakresie

Zniszczony lakier należy w całości zeszlifować (wycyklinować) oraz ponownie polakierować

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Olej kontra lakier: wybieramy...

Artykuł dodany: 2014-02-07

Olej kontra lakier: wybieramy wykończenie podłogi drewnianej Wybór wykończenia podłogi to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Każda z nawierzchni posiada szereg zalet i wad, sprawiających, że...
Nowy podkład marki PALLMANN...

Artykuł dodany: 2012-08-01

Nowy podkład marki PALLMANN Pall-X 333 zakończy problemy z przebarwieniami! Marka PALLMANN wprowadza do swojej oferty dwuskładnikowy grunt olejowy pod lakier na bazie wodnej, który zapobiega powstawaniu nieestetycznych przebarwień oraz...

Komentarze

0
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token