konfigurator podłóg

Porady

A | A | A Drukuj

Cicha oraz ciepła podłoga

Artykuł dodany: 31 Styczeń 2012

Cicha oraz ciepła podłoga

Gdy planujemy zakup parkietu, paneli czy desek podłogowych, głównym kryterium wyboru okładziny jest wygląd danej powierzchni. Rzadko zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej izolacji, dostosowanej do naszych wymogów oraz standardów cieplnych i akustycznych. 

 

Niewiedza w tej kwestii może skutkować niezadowoleniem z użytkowania naszej podłogi. Wykonując samodzielnie prace wykończeniowe, często nie zwracamy uwagi na podkłady czy izolacje, które mogłyby się przyczynić do komfortu użytkowania naszej podłogi. Niekiedy nawet podłogowi fachowcy nie są nam w stanie dobrze doradzić w tej kwestii. Najczęściej spotykanymi problemami są: tzw. efekt „zimnej podłogi”, wypaczanie oraz unoszenie, brak dźwiękoszczelności, pleśń. Aby temu zapobiec najlepiej jest zastosować nowoczesne folie oraz płyty izolacyjne, wykonane z tworzyw sztucznych takich jak: polistyren czy polietylen.

 

Przy deskach podłogowych i panelach montowanych systemem pływającym, izolacja służy dodatkowo, jako warstwa wyrównująca. Dodatkowej izolacji nie stosujemy przy montażu na klej. Przed wyborem odpowiedniej izolacji musimy określić wymogi, jakie ona ma spełniać, chodzi tutaj głównie o izolacyjność akustyczną, cieplną, wodną.

 

Gdy nie chcemy, aby nie docierały do nas odgłosy sąsiadów mieszkających poniżej oraz aby nasze dźwięki nie docierały również do nich, warto wybrać  grubszy materiał izolacyjny, który dobrze tłumi drgania akustyczne. Jeżeli zastosujemy nawet najcieńszą folię polietylenową zmniejszymy poziom hałasu o 17 dB, przy grubszych płytach polistyrenowych nawet o 24 dB. Grubość izolacji ma także wpływ na zwiększenie komfortu chodzenia i zmniejszenie poziomu wydobywającego się przy tym dźwięku. Wybierając właściwy materiał izolacyjny warto wiedzieć, że różnica 10dB oznacza zmianę aż o 50% odczuwalnego poziomu hałasu.

 

Jeżeli planujemy położenie podłogi w nowych budynkach oraz w obiektach bez podpiwniczenia, lub z zawilgoconą piwnicą, powinny wybrać specjalne folie lub płyty z dodatkową aluminiową folią paroizolacyjną, chroniącą parkiet przed działaniem wilgoci. Dodatkowo możemy zastosować specjalne płyty rowkowane, które odprowadzają parę wodną na zewnątrz. Pamiętajmy, aby w przypadku podłóg narażonych na działanie wilgoci, nie stosować bardzo powszechnych naturalnych materiałów izolacyjnych (np. płyt z pyłu topolowego), ponieważ nie są one odporne na zawilgocenie. Producenci paneli zalecają w przepisach gwarancyjnych stosowanie izolacji przeciwwilgociowej o określonych parametrach. Dlatego jej odpowiednie dobranie jest łatwe i może nas uchronić przed odmową ewentualnej reklamacji. Zastosowanie izolacji odpornej na wilgoć jest także niezbędne, jeżeli zdecydujemy się na wodne ogrzewanie podłogowe.

 

Ponieważ drewno cechuje się słabym przewodnictwem ciepła już sama podłoga wykonana z tego materiału posiada duże właściwości termoizolacyjne. W przypadku paneli podłogowych ich grubość jest jednak zbyt mała, i dlatego powinno się użyć grubszego materiału izolacyjnego. W przypadku desek podłogowych użycie cienkiej foli polietylenowej będzie wystarczające. Natomiast ze względu na duży opór przenikalności cieplnej drewna nie zaleca się stosowania parkietów na podłogi z wodnym ogrzewaniem.

 

Grubsze izolacyjne płyty polistyrenowe są bardzo przydatne w przypadku kiedy chcemy zniwelować nierówności podłogi, np.: kiedy kładziemy nowe deski podłogowe na starą drewnianą podłogę. Plastyczność polistyrenu sprawa, że dopasowuje się on od spodu do wszystkich nierówności starego podłoża. Grubsze płyty mają także zastosowanie jeżeli wiemy, że nasza nowa podłoga będzie poddawana dużym obciążeniom punktowym, np. ciężka szafa na nogach. Siły nacisku rozkładają się wtedy na większą powierzchnię. Pamiętajmy także, że najbardziej narażone na tego typu uszkodzenia są połączenia desek podłogowych i paneli.

Dodaj do:

Facebook Twitter Digg Wykop Nasza klasa

Powiązane artykuły

Parkiet krajowy czy egzotyczny?

Artykuł dodany: 2010-11-09

Parkiet krajowy czy egzotyczny? Wykańczając nasze wymarzone mieszkanie szczególną uwagę powinniśmy poświęcić podłodze. Przede wszystkim polecam podłogi drewniane. Powodów jest mnóstwo,...
Warunki techniczne wykonania i...

Artykuł dodany: 2010-09-30

Warunki techniczne wykonania i odbioru robót parkieciarskich - zestawienie „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót parkieciarskich” określają obowiązki poszczególnych stron umowy o wykonanie posadzki drewnianej, podstawowe...

Powiązane firmy

Komentarze

0
dodaj własny komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Sklep » rss
Podłogi - portal e-floors.pl Podłogi - portal e-floors.pl mapa strony Podłogi - portal e-floors.pl kontakt
Witamy, jestes u nas pierwszy raz? Zarejestruj się, Masz konto? Zaloguj się
Token